Rövidtávú és hosszútávú célok
A COVID helyzet ügyesen rávilágított, hogy az emberi agy úgy van összerakva, hogy a rövidtávú célokkal és rizikókkal tud igazán számolni: ha azt mondod valakinek, hogy 1 év múlva fog valami történni (jó vagy rossz, mindegy), azzal nem tud mit kezdeni.
Ha azt mondjuk, hogy 1 hónap múlva lesz ez, csak tartsd be azt, azzal már tud kalkulálni.
Magyarországon a COVID helyzet 3. hullámában, a teljes káoszban már minden megkérdőjeleződött, már átláthatatlan volt, hogy mikor várható a lazítás vagy nyitás, így a fegyelmezettség sem volt elvárható.
Az edzésben s diétában ugyanígy működik - csakhogy itt is igaz, hogy bizony nem 1 hónap alatt változik meg a világ! Kell 3-6 esetleg 12 hónap a változáshoz!
Akkor hogyan maradjunk motiváltak?!
A megoldás a mérföldkőterv!
Ezért működött pl. Angliában a COVID utáni újranyitás: az emberek átlátták a 4 lépcsős nyitást: először rokon látogatás, aztán iskolák nyitása, hónapra lebontva... nem tudom már pontosan, de elég egyértelmű volt, mikor mi következik.
Így a maszkhordásban, otthonmaradásban is fegyelmezettebbek voltak az emberek.
A diétádban, életmódváltásodban is át kell látnod a lépcsőket:
- rövid távú cél - és a teendők, hogy ezt megvalósítsd
- középtávú cél - és a teendők
- hosszútávú cél
PÉLDA:
Le akarok adni 20 kilót. Számoljunk 20 héttel - ez majdnem félév! Soknak tűnik, beláthatatlan, nem ad elég motivációt.
Az egyik módja, hogy fenntartsd a motivációd, hogy mérföldköveket (lépcsőket) tűzöl ki magadnak.
1. CIKLUS: 4 hét. Ez alatt 5 kilót adok le. Ehhez a heti edzés szám, típus, diéta legyen kézzel fogható (ne csak olyan "picit jobban figyelek" típusú). Egy apró jutalom - pl. egy új shake.
2. CIKLUS: 5-8. hét. A 8. hét végére leadom a 10. kilót. Ehhez az edzésterhelésen való emelés, diéta szigorításai pontokba foglalva kellenek. Másik apró jutalom - pl. egy új farmer.
... és így tovább.
Határozd meg a célod és darabold fel, ahogy a teendőket is!